Osoby, które decydują się na założenie własnej firmy bardzo często zastanawiają się nad tym czy biznesplan faktycznie jest potrzebny. Okazuje się, że wielu przedsiębiorców omija ten krok. Później niestety wychodzi na to, że zapominając o podstawach ponoszą porażkę.
Na samym początku warto wspomnieć, iż biznesplan kojarzy się najczęściej z wymogiem różnych urzędów, by móc ubiegać się o dotację. Tak rzeczywiście jest. Ale czy faktycznie działalność gospodarcza ma szansę na sukces, jeżeli pominie się krok przygotowania biznesplanu? Sukces w dużej mierze nie zależy od szczęścia, ale od dobrze przemyślanej strategii dla rozwoju swojego biznesu. Jeżeli przedsiębiorca kompletnie nie wie z jakim ryzykiem finansowym zamierza się zmierzyć zakładając firmę, to może odczuć bolesną porażkę.
Powstająca firma powinna przynosić oczekiwane przychody, a także doskonale radzić sobie z różnymi kosztami. W związku z tym przygotowanie biznesplanu pozwoli nam się przygotować na różne nieprzewidziane sytuacje, z którymi doskonale sobie poradzimy. Warto zatem wykonać taki kosztorys oraz listę pomysłów na rozwój firmy.
Biznesplan najczęściej składa się z kilku części:
- Streszczenie projektu,
- Charakterystyka działalności,
- Opis oferowanego produktu/usługi,
- Zarządzanie i pracownicy,
- Rynek i konkurencja,
- Strategia marketingowa,
- Plan finansowy.