Spółka komandytowa jest spółką osobową, w której duże znaczenie ma odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki. Zawiązując spółkę komandytową przynajmniej jeden ze wspólników musi zostać określony komplementariuszem, a drugi komandytariuszem. Wspólników w spółce komandytowej może być więcej niżej jeden każdego rodzaju, ale nie może być mniej niż po jednym komplementariuszu oraz komandytariuszu.
Jaka jest zatem różnica pomiędzy komplementariuszem a komandytariuszem? Kluczowa.
Komplementariusz odpowiada bez ograniczeń za zobowiązania spółki, chociaż, jeżeli roszczenie wierzyciela może zostać zaspokojone z majątku spółki, to najpierw dokonuje się egzekucji z majątku spółki.
W przypadku komandytariusza odpowiedzialność za zobowiązania spółki jest określona do wysokości sumy komandytowej, a więc do kwoty, jaką komandytariusz określa w umowie spółki. Jeżeli komandytariusz poza zadeklarowaniem sumy komandytowej wpłaci ją do spółki jako swój wkład, to w przypadku egzekucji długów komandytariusz już nie będzie pociągany do odpowiedzialności za zobowiązania spółki do wysokości sumy komandytowej.
Praktyka wskazuje, że najczęściej komplementariuszem zostaje ustanowiona inna spółka i najczęściej jest to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w celu ponoszenia przez nią odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Komandytariuszem najczęściej zostaje rzeczywisty właściciel przedsiębiorstwa, który pragnie ograniczyć swoją odpowiedzialność do wysokości sumy komandytowej, która może wynosić nawet 1 złoty.
W przypadku spółki cywilnej za jej długi odpowiedzialni są wszyscy wspólnicy bez ograniczeń.
Należy pamiętać, że spółkę komandytową rejestrujemy w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), zaś spółkę cywilną, która jest jedynie umową pomiędzy przedsiębiorcami o wspólnym przedsięwzięciu, należy zarejestrować w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG).
Zawiązując spółkę komandytową, to spółka staje się podmiotem praw i obowiązków oraz może być stroną w postępowaniach sądowych. W przypadku spółki cywilnej podmiotem praw i obowiązków nie jest spółka, lecz jej wspólnicy. To wspólnicy podpisują umowy czy reprezentują spółkę podczas postępowań sądowych.
Po wniesieniu przez wspólników spółki komandytowej wkładu do spółki jest on własnością spółki, zaś w przypadku wniesienia wkładu do spółki cywilnej jest on współwłasnością wspólników spółki cywilnej.
W przypadku śmierci komandytariusza spółka nie ulega rozwiązaniu. W przeciwieństwie do sytuacji, gdzie komplementariusz umiera, wówczas spółka rozwiązuje się. Jeżeli umrze jakikolwiek wspólnik spółki cywilnej, wówczas spółka ulega rozwiązaniu.
Szukasz pomocy w kwestii zakładania firmy? Skontaktuj się – TOMEDO wirtualne biuro Łódź.