Perspektywa kontroli urzędu skarbowego może być zniechęcająca dla firm dowolnej wielkości, ale szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw, które mogą nie mieć na miejscu działu księgowego. Najczęstsze dochodzenia w sprawach przedsiębiorstw dotyczą oszustw, uchylania się od płacenia podatków i błędów związanych z podatkami od wynagrodzeń.
Co dokładnie może zrobić firma, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo przeprowadzenia kontroli skarbowej i jak przedsiębiorstwo może się przygotować, gdy zadzwonią inspektorzy podatkowi?
Chociaż nie ma dużej pewności, kiedy dojdzie do kontroli, istnieje kilka możliwych sytuacji, które mogą sprawić, że będzie ona bardziej prawdopodobna:
- Błędy księgowe – W przypadku wystąpienia błędu w ustawowych rachunkach firmy lub zeznaniu podatkowym wizyta podatnika jest znacznie bardziej prawdopodobna. Będą chcieli sprawdzić, czy błędy nie doprowadziły do błędnego rozliczenia podatkowego i ustalić, czy błędy zostały popełnione w celowej próbie uniknięcia podatku.
- Specyficzne branże – Niektóre branże są bardziej narażone na dochodzenie podatkowe, w tym firmy, które generalnie są opłacane gotówką, takie jak fast food na wynos, fryzjerzy, taksówkarze lub małe firmy, które nie są w stanie zaakceptować innych form płatności. Innym przykładem jest sytuacja, w której branże są postrzegane jako wysoko ryzykowne od uchylania się od opodatkowania, takie jak budownictwo.
- Szybki wzrost obrotów – wzrost to wspaniała rzecz dla małych i średnich przedsiębiorstw, ale „sukces z dnia na dzień” skutkujący olbrzymim wzrostem obrotów z roku na rok może wzbudzić podejrzenia inspektorów podatkowych.
Chociaż warto zauważyć, że niektóre dochodzenia są uruchamiane losowo, są pewne rzeczy, które mogą zrobić firmy, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo dochodzenia:
- Dokładne, uczciwe raporty – jeśli firma gromadzi uczciwe i dokładne raporty, będzie miała znacznie mniej powodów do zmartwień. Upewnij się, że zostały również odnotowane wyjaśnienia nietypowych sald i rozbieżności. W przypadku losowego wyboru do kontroli posiadanie dokładnych raportów pomoże szybko wyjaśnić sytuację.
- Terminowość – złożenie zeznań podatkowych przed terminami zmniejszy szansę na kontrolę podatkową.
- Przegląd – poświęć trochę czasu na dokładne sprawdzenie raportów przed ich wysłaniem. Porozmawiaj z księgowym, jeśli występują jakieś nietypowe wahania lub anomalie i nie wysyłaj ich, jeśli uważasz, że mogą się mylić.
Jeśli Twoja firma ma zostać poddana inspekcji, powinieneś upewnić się, że Twoje dokumenty księgowe i finansowe, w tym faktury, pokwitowania i zamówienia zakupu, są dostępne i aktualne. Urząd skarbowy skontaktuje się z Tobą przed przeprowadzeniem inspekcji, podając szczegółowe informacje o tym, jakie dokładnie dokumenty będziesz potrzebować; nie próbuj ukrywać żadnych dowodów, ponieważ wydłuży to proces i prawdopodobnie da ten sam wynik.