Odpowiedni wybór członków zespołu to kwestia kluczowa dla każdego przedsiębiorstwa. O skuteczności rozmów kwalifikacyjnych decyduje także przygotowanie osoby przeprowadzającej rekrutację. Najważniejsza jest trafna selekcja, czyli wywiad z potencjalnymi pracownikami, co też może trwać wiele tygodni. Przygotowanie praktycznego zestawu pytań, zachowanie profesjonalnej postawy oraz pozytywna atmosfera i komunikacja podczas rozmowy może gwarantować rekruterowi sukces.
Przed spotkaniem
- Określenie profilu pożądanego pracownika. Jest to pierwszy etap niezbędny do rozpoczęcia poszukiwań odpowiedniego kandydata. Polega na określeniu przede wszystkim potrzebnych na danym stanowisku kompetencji i stworzenie ogłoszenia rekrutacyjnego.
- Prawidłowa selekcja CV. Najczęściej to dział rekrutacji, w którym osoba działu zarządzania zasobami ludzkimi, zajmuje się pierwszą selekcją przesłanych przez kandydatów dokumentów i informacji według poszukiwanych cech, takich jak wykształcenie, doświadczenie oraz wybrane umiejętności.
- Rezerwacja sali lub komfortowego miejsca, odpowiednio wyciszonego dla dogodnego przeprowadzenia rozmowy. Kandydat podczas spotkania rekrutacyjnego porusza tematy częściowo poufne, więc ze względu na komfort kandydata sala powinna zapewniać dyskrecję wśród innych pracowników. Warto planować spotkania w taki sposób, by mieć odpowiednio dużo czasu na rozmowę.
- Spotkanie powinno być potwierdzone zarówno przez osobę rekrutującą oraz kandydata. Jeżeli kandydat ma przygotować coś na rozmowę, dokumenty lub certyfikaty, rekruter powinien wyraźnie to zaznaczyć.
- Rekruter powinien znać dokładny opis stanowiska, żeby miał przygotowane odpowiedzi na ewentualne pytania od kandydata (dokładne zadania, systemy z jakich będzie korzystał, wielkość zespołu, system premiowy, dodatkowe benefity, kiedy otrzyma informacje zwrotną, termin rozpoczęcia pracy, rodzaj i czas umowy tej i następnych, możliwości rozwoju, czyli ścieżki awansu, kwestie finansowe).
Rozmowa rekrutacyjna
Styl komunikacji, sposób prowadzenia rozmowy wpływa na wrażenia kandydatów i opinie na temat wizerunku całej firmy. W dużych i średnich przedsiębiorstwach można także zlecić przeprowadzenie rozmowy firmie zewnętrznej, agencji rekrutacyjnej, które mogą wyręczyć przyszłego pracodawcę . W przypadku gdy sami przeprowadzamy taką rozmowę najlepiej zadbać o swobodną atmosferę od samego początku spotkania z kandydatem. Uprzejme powitanie, przedstawienie się, zaproponowanie czegoś do picia – to proste rzeczy, które od samego początku budują atmosferę spotkania i pozwalają zminimalizować stres u kandydata.
Warto powiedzieć, jak długo będzie trwać spotkanie i jakie są następne etapy rekrutacji. Należy także poinformować kandydata o tym, kto podejmuje decyzję o zatrudnieniu. Jeżeli jakieś pytanie sprawiło kandydatowi szczególny problem, to warto zapytać, czy potrzebuje chwili na zebranie myśli. Następnie odczekać lub zapytać o coś mniej merytorycznego np. o zainteresowania. Podczas rozmowy z kandydatem warto unikać pytań zamkniętych, rozpoczynających się od „czy”. Do tego typu pytań znacznie trudniej się wcześniej przygotować, istnieje więc mniejsze ryzyko, że usłyszymy standardową, wyuczoną recytację.
Jednym z najważniejszych pytań do potencjalnego pracownika jest to dotyczące oczekiwań finansowych. Warto rozważyć taką opcję i podać otwarcie w ogłoszeniu poziom wynagrodzenia netto – jest wtedy pewność, że zgłoszą się kandydaci, którzy są skłonni pracować za proponowaną stawkę.
Na koniec dobrze jest zachęcić aplikującą osobę do zadawania pytań. Dzięki temu nie tylko dowiemy się na co zwraca uwagę kandydat, ale również możemy rozwiązać wątpliwości i kwestie, które nam umknęły. Pozwoli Ci to też w pewnym sensie ocenić jego elokwencję. Jeśli będzie zadawał głupie lub prymitywne pytania, to jest wielce prawdopodobne, że taka osoba nie nadaje się do pracy w firmie. Przedstawiajmy firmę w korzystnym świetle, ale bez fałszowania rzeczywistości. Pamiętajmy, aby w pierwszej kolejności ukazać pozytywy, a w drugiej – wyzwania i problemy.
Ostatnim etapem rozmowy rekrutacyjnej powinno być podziękowanie kandydatowi za poświęcony czas.
Odpowiadając na pytanie jak rekrutować pracowników, trzeba pamiętać aby rozmowa kwalifikacyjna, którą organizujesz była przygotowana, a pytania, które zadasz przemyślane. Dobra rozmowa kwalifikacyjna pomoże Ci dobrze ocenić kandydatów na poszczególne stanowiska.