Jednoosobowa działalność gospodarcza
Z dniem 30 kwietnia 2018 przedsiębiorcy, którzy rejestrują jednoosobową działalność gospodarczą mogą złożyć deklarację we wniosku CEIDG „brak stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej”. Udostępnienie takiej możliwości jest rozwiązaniem na zmieniające się realia i popularyzację pracy zdalnej. Jednak przy takiej deklaracji trzeba pamiętać, że do celów podatkowych urząd przyjmuje adres zameldowania podatnika. Ten znajdzie się więc w dokumentach oraz Internecie.
Chcąc zachować swoją prywatność najlepiej wynająć biuro wirtualne Łódź, dzięki któremu:
– eliminujesz ryzyko niezapowiedzianej wizyty klienta, który znalazł adres firmy na stronie www,
– dzięki dobrej lokalizacji firma zyskuje prestiż oraz zdobywa chęć współpracy wśród kontrahentów,
– pozbywasz się problemów z nieterminowym odbiorem korespondencji.
Spółka
Planując rejestrację spółki nie można zadeklarować „braku stałego wykonywania działalności”. W przypadku takiej formy prawnej konieczne jest wskazanie konkretnej miejscowości oraz adresu spółki, w którym mieści się ulica oraz numer lokalu. Aktualne przepisy nie przeszkadzają rejestracjom spółek na wirtualnych adresach.
Naczelny Sąd Administracyjny zweryfikował, że żaden przepis prawa nie przyznaje organom podatkowym, w ramach postępowania o nadanie numeru NIP, kompetencji do kontroli zdatności podanego lokalu jako siedziby spółki do wykonywania w nim funkcji zarządczych, jak i prowadzenia w nim działalności gospodarczej. Uznał również, że przy aktualnych realiach obrotu gospodarczego, przy uwzględnieniu współczesnych technologii, czynności zarządcze oraz działalność gospodarcza mogą być prowadzone w dowolnym miejscu, w tym w biurach wirtualnych, jak i coworkingowych.
Również proces rejestracji do podatku VAT został uproszczony na korzyść podatników. Prowadzenie działalności w wirtualnym biurze nie może być powodem odmowy nadania numeru NIP, czy odmowy wpisu do rejestru VAT. Naczelnik urzędu skarbowego może odmówić rejestracji firmy do podatku VAT, wyłącznie w sytuacji gdy:
– wskazany podmiot nie istnieje,
-dane podane w zgłoszeniu rejestracyjnym są niezgodne z prawdą,
-mimo podjętych udokumentowanych prób nie ma możliwości skontaktowania się z podmiotem albo jego pełnomocnikiem,
-podmiot albo jego pełnomocnik nie stawia się na wezwania naczelnika urzędu skarbowego.