Aby znaleźć odpowiedź na zadane pytanie warto na początku się zastanowić, co to w ogóle jest podatek VAT. Podatek VAT jest to podatek od dóbr i usług. Formalnie podatek VAT płaci przedsiębiorca, ale w rzeczywistości to nabywca danego towaru czy usługi jest odpowiedzialny za opłacenie go.
Zakładając swoją działalność gospodarczą przedsiębiorca zgodnie z przepisami może wybrać pomiędzy byciem płatnikiem VAT a zwolnieniem z VAT-u. Kiedy warto być Vatowcem?
- Gdy firma kieruje swoje usługi lub towary do innych przedsiębiorców , którzy są podatnikami VAT. W tej sytuacji współpraca pomiędzy firmami staję się dla potencjalnego klienta korzystniejsza od współpracy z firmą, która jest zwolniona z VAT-u, ponieważ klient będzie w stanie odliczyć VAT, co jednoznaczne jest z oszczędnością dla niego.
- Kupując towary, które są przydatne do prowadzenia działalności firma może odliczyć VAT. Im więcej firma inwestuje tym większe oszczędności posiada po odliczeniu VAT-u.
Nie każdemu opłaca się być Vatowcem. Przykładem może być firma, która swoje usługi kieruje do osób prywatnych, np. oprawca muzyczny imprez okolicznościowych. W 90% przedsiębiorstwo ma klientów prywatnych, co oznacza, że nie odliczą sobie podatku VAT i będzie to dla nich jedynie kosztem dodatkowym. Może zdarzyć się nawet sytuacja, gdy bycie podatnikiem VAT jest kluczowym powodem, dla którego prywatny klient nie skorzysta z usługi, ponieważ na rynku może znaleźć podobną, ale tańszą ofertę.