Wynajem powierzchni biurowej jest często drogi, szczególnie dla osób zaczynających pracę na własny rachunek. Jednocześnie rejestracja firmy na adres domowy bywa postrzegana jako mało profesjonalna. Rozwiązaniem może być wirtualne biuro, które oferuje miejsca w bardzo prestiżowych lokalizacjach. Jest to dość wygodna opcja dla wielu przedsiębiorców.
Zalety wirtualnego biura
Firmy, które oferują usługę takiego biura, bardzo często w pakiecie mają dodatkowe elementy związane z jego lepszą obsługą. Może to być np. odbieranie korespondencji i przekazywanie jej osobie wynajmującej przestrzeń biurową. W umowie powinien się znaleźć zapis o tym, że obowiązkiem pracowników jest niezwłoczne informowane o nowych pismach, co jest szczególnie ważne przy korespondencji urzędowej. Najbardziej znane firmy umożliwiają wynajem sal konferencyjnych, co bywa przydatne przy spotkaniach biznesowych. Największą zaletą wirtualnego biura jest kompleksowość obsługi, swoboda i niezależność, bo zawsze można je przenieść w jakieś inne miejsce, jeśli obecne będzie nieodpowiednie.
Kto skorzysta z tego rozwiązania najbardziej?
Z pewnością są to zarówno kilkuosobowe firmy, jak i freelancerzy czy startupy. Zaoszczędzą na nim osoby, które nie potrzebują rzeczywistego biura, a to istotna zaleta. Przewiduje się, że liczba wirtualnych biur z roku na rok będzie wzrastać.