Ogólnoświatowa pandemia sprawiła, że praca zdalna dla wielu osób stała się codziennością. Ten trend z pewnością cieszy epidemiologów. Wśród pracowników budzi to natomiast mieszane uczucia. Zatem jeśli nie jesteś przekonany do tego trybu pracy – koniecznie przeczytaj ten artykuł! Przyjrzyjmy się zaletom pracy zdalnej, a tych można wymienić co najmniej kilka.
Po pierwsze dobrze zorganizowana praca zdalna to niesamowita oszczędność czasu. Jeżeli narzucimy sobie taką samą dyscyplinę, jak miałoby to miejsce stacjonarnie w biurze, wówczas – w zależności od przypadku – mamy dla siebie minimum godzinę więcej dziennie. Skąd ta liczba? Otóż nie musimy wstawać o wiele wcześniej, nie musimy tracić czasu na dojazd do i z pracy, co przecież w dużych miastach Polski zabiera niejednokrotnie łącznie nawet więcej niż dwie godziny.
Skoro już o dojeździe mowa – pracując zdalnie oszczędzamy na kosztach tego dojazdu. Tutaj w zależności od wybranych środków transportu, koszty mogą się różnić. Komunikacja miejska jest zazwyczaj tańsza niż dojazd prywatnym samochodem, niemniej jednak zawsze będą to koszty rzędu minimum 100 zł miesięcznie.
Kolejna sprawa to obiady, lunche na mieście, na które nierzadko pozwalamy sobie w biurze. Pracując z domu mamy dużo więcej czasu i chęci do przygotowania posiłków, w związku z czym możemy nie tylko jeść taniej, ale przede wszystkim zdrowiej.
Praca zdalna to również często mniejszy stres. Oczywiście szef, czy kontrahenci w dalszym ciągu kontrolują nasze działania, jednak pracując z domu unikamy przysłowiowego ”stania nad nami” ze strony naszych przełożonych, w związku z czym presja jest zdecydowanie mniejsza.
W końcu należy wspomnieć, że praca zdalna to przede wszystkim bezpieczeństwo, co w obecnych trudnych czasach pandemii jest wartością nieocenioną.
Stwierdzenie, iż praca zdalna jest jednoznacznie dobra lub zła nigdy nie będzie do końca prawdziwe – w tym wypadku, każdy powinien zawsze dopasować tryb pracy do własnych preferencji, tak by praca nie przekształciła się w nieprzyjemną konieczność.