Przed pandemią jeśli ktoś pracował z domu, uznawane to było jako prawdziwy komfort. Przecież nie trzeba tracić czasu na dojazdy do pracy, przełożony nie kontroluje aż tak bardzo co w danym czasie robimy i możemy się czuć swobodnie, bo przecież jesteśmy w domu. Do pracy zamiast wstać o 7 i dojeżdżać, stać w korkach i szukać miejsca parkingowego można obudzić się o 7:45 i na 8 stawić się w „pracy”. Jednak czy w dobie pandemii każdy czuje ten komfort pracy zdalnej?
Zależy od zawodu
Praca zdalna nie jest możliwa do wykonywania w każdym zawodzie. Jak udowodniła pandemia – informatycy, architekci, marketerzy czy dziennikarze mogą pracować w trybie zdalnym. W zasadzie każdy zawód, do którego potrzebny jest komputer, telefon i stałe połączenie z Internetem mógł przejść na pracę zdalną. Jednak istnieją takie stanowiska, które nigdy nie będą mogły przejść na home office. Dlaczego? Jest to po prostu niemożliwe, ze względu na wykonywaną pracę. Są to zawody tj. sprzedawca, lekarz, pielęgniarka czy nawet zawód związany z budownictwem.
Sprzęt i sprawy techniczne
Aby praca z domu mogła być efektywna, potrzebny jest nam odpowiedni sprzęt. Nie zawsze pracodawca jest w stanie zapewnić każdemu pracownikowi służbowy komputer czy telefon. Dodatkowo połączenie z internetem może być niewystarczająco dobre, aby mógł udźwignąć wykonywaną pracę. Gdy więc musimy korzystać z własnego sprzętu, który nie jest najnowszej technologii lub mamy służbowy komputer, ale nasze połączenie sieciowe jest zbyt słabe i często rozłącza nam połączenie, ciężko powiedzieć tutaj o komfortowej pracy.
Praca zdalna a wiek
Dla młodych osób, które dorastały wraz z rozwojem technologii praca z komputerem nie jest żadnym problemem. Jednak osoby, które na co dzień nie posługują się komputerem, nowa pandemiczna rzeczywistość przyniosła sporo problemów. Za przykład mogą posłużyć nam nauczyciele, którzy z dnia na dzień musieli uczyć dzieci przez komputer. Nauczyciele tzw. starej daty, na pewno mieli problemy z dostosowaniem się do pracy w nowych realiach.
Praca zdalna a samodyscyplina
Brak bezpośredniej kontroli szefa sprawia, że wiele obowiązków podczas pracy zdalnej odkładamy na później. Nie ma nad nami presji czasu, przez co jesteśmy po prostu rozleniwieni. Często w domu też mamy dodatkowe rozpraszacze, tj. chore dziecko czy zwykły telewizor. Dobrym rozwiązaniem może być napisanie harmonogramu pracy, dzięki czemu łatwiej będzie nam kontrolować postępy.
Czy praca zdalna jest dla każdego? Jak widać nie. Nie każdy potrafi się zmotywować do pracy bez kontroli przełożonego. Nie każdy ma odpowiednie miejsce i sprzęt aby móc pracować z domu. Nie każdy czuje się na siłach, aby nauczyć się technologii, związanej z pracą zdalną.