Liczba zakładanych w Polsce jednoosobowych działalności gospodarczych stale rośnie. Nie oznacza to jednak, że Polacy wiedzą, w jaki sposób pracować „na swoim”. Wielu nowych przedsiębiorców ma problem i nie radzi sobie z przepisami, które w tym przypadku nie są jasne i klarowne. Podpowiadamy więc, co zrobić po zarejestrowaniu firmy.
Na początek czas na Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Pierwszy krok po założeniu firmy musisz skierować w kierunku ZUS-u. Oczywiście wraz z rejestracją, od razu zostaniesz zgłoszony do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jako płatnik składek na ubezpieczenia. Jednak i tak ciąży na Tobie obowiązek zgłoszenia się, a jeśli to Twoja pierwsza działalność lub miałeś bardzo długą przerwę w byciu przedsiębiorcą, możesz skorzystać z ulgi na start i przez 6 miesięcy opłacać tylko składkę zdrowotną. Masz także możliwość skorzystania z obniżonych składek przez 24 miesiące. Jeśli nie zgłosisz się do ZUS-u przy rejestracji, będziesz miał na to 7 dni. Podobnie, jeśli zatrudniasz jakichś pracowników.
Czas na urząd skarbowy i VAT
Wraz z rejestracją firmy w urzędzie otrzymasz Numer Identyfikacji Podatkowej. Jeśli to spółka cywilna lub spółka rejestrowana w KRS, musisz dodatkowo zgłosić się do urzędu skarbowego. Jest to bardziej skomplikowane w przypadku spółki w KRS, bo tutaj będziesz musiał podać dane uzupełniające, czyli adres działalności, miejsce przechowywania dokumentacji rachunkowej oraz wiele innych.
Oprócz tego możesz także zgłosić się jako podatnik VAT. Vatowcem nie zostaje każdy, ale możesz od razu zdecydować się na taką działalność. Niektóre przepisy prawa wymagają jednak od przedsiębiorców zgłoszenia się przy rejestracji. Jeśli u Ciebie tak nie było, a chcesz z tego skorzystać, musisz złożyć odpowiednie druki w urzędzie skarbowym. Co ważne, jeśli planujesz handel międzynarodowy, w którym będziesz rozliczał VAT z zakupów w Unii Europejskiej, to musisz zarejestrować się także jako podatnik VAT-UE.
Pozwolenie na działalność i start firmy
Na koniec powinieneś otrzymać pozwolenie na działanie w zakresie wspomnianym w rejestracji. Warto także pamiętać, że w przypadku prowadzenia działalności regulowanej musisz zgłosić jej rozpoczęcie odpowiedniej instytucji. Oprócz tego powinieneś także założyć konto firmowe i zgłosić rachunek do właściwych urzędów, by dopełnić formalności i móc wystartować z własną działalnością gospodarczą. Po załatwieniu wszystkich formalności powinieneś nie mieć już problemów ze skomplikowaną dokumentacją.
TOMEDO – wirtualne biuro Łódź – zgłoś się do nas, jeśli potrzebujesz pomocy w kwestii zakładania firmy.