Prowadzenie własnej firmy to marzenie wielu osób w różnym wieku. Głównym powodem, przez który nie zakładamy własnego biznesu jest brak potrzebnych pieniędzy. Brak funduszy nie jest jednak problemem, ponieważ mamy wiele możliwości na ich pozyskanie.
Skąd wziąć pieniądze na założenie własnej firmy?
Jednym ze sposobów finansowania własnego biznesu jest kredyt na założenie firmy. Kwota jaką możemy dostać jest zależna od naszej zdolności kredytowej, a także od majątku jaki posiadamy. Procedura uzyskania kredytu zajmuje dość sporo czasu. Na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej wpływa również kapitał, który zainwestujemy w biznes. Dobrą opcją jest również przedstawienie naszego biznesplanu rodzinie i znajomym. Może akurat któryś z nich będzie chciał zainwestować w nasz pomysł. Najlepiej byłoby zacząć oszczędzać, kiedy wpadniemy na pomysł otworzenia własnej firmy. Oszczędności przydadzą się w pierwszych miesiącach naszej działalności.
Kolejny sposób sfinansowania własnego biznesu to bezzwrotna dotacja z urzędu pracy. Kwota, którą możemy uzyskać to około 30 tysięcy złotych. Do uzyskania dotacji niezbędny jest dobry biznesplan, w którym zawrzemy wszystkie wydatki. To właśnie kosztorys będzie miał wpływ na wysokość dotacji, którą dostaniemy. Dotacja jest przeznaczona dla osób bezrobotnych, dlatego wcześniej warto zarejestrować się w urzędzie pracy. Żeby nie zwracać otrzymanych pieniędzy, musimy prowadzić działalność przez przynajmniej 12 miesięcy po otrzymaniu dotacji. W przeciwnym wypadku będziemy musieli zwrócić całość otrzymanej kwoty wraz z odsetkami. Inną opcją jest dotacja z unii europejskiej. Tym sposobem uzyskamy 40 tysięcy złotych, których nie musimy zwracać, jeśli spełnimy warunki określone w umowie. Mowa tutaj o tym, że musimy prowadzić firmę przez przynajmniej 12 miesięcy. Druga sprawa jest taka, że starając się o dofinansowanie musimy podać na co dokładnie wydamy pieniądze. Dodatkowo otrzymane środki musimy wydać w terminie wskazanym w umowie. W przeciwnym razie całość dofinansowania będziemy musieli zwrócić.
Crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe to kolejny sposób na uzyskanie niezbędnych do otwarcia firmy pieniędzy. W internecie mamy do wyboru kilka stron oferujących tego typu usługi. Wystarczy założyć zbiórkę, w której przedstawimy nasz pomysł na biznes. Warto także zachęcić darczyńców do wpłat, poprzez specjalne oferty dla nich. Dla przykładu jeśli chcemy otworzyć sklep, to możemy dać im rabat na pierwsze zakupy. Z kolei jeśli np. planujemy wydać książkę, to możemy umieścić w niej imię i nazwisko każdego darczyńcy. Takie działanie zachęci więcej osób do wpłat, a dzięki temu szybciej zbierzemy potrzebną nam kwotę. Crowdfunding działa na zasadzie wzajemnej pomocy. Wielu ludzi pomaga innym w nadziei, że kiedyś ktoś pomoże im w potrzebie. Warto także udostępnić naszą zbiórkę na portalach społecznościowych. W ten sposób trafi ona do szerszego grona potencjalnych darczyńców.
Znalezienie inwestora jest również dobrym sposobem na sfinansowanie naszej firmy. Możemy to zrobić na wiele sposobów. W internecie są strony przeznaczone właśnie w tym celu. Inwestor w zamian za wkład finansowy otrzymuje od nas procentowy udział w biznesie. Procent jaki musimy oddać zależy od tego, ile pieniędzy potrzebujemy. Fundusze venture capital inwestują pieniądze w małe firmy, które mają potencjał na rozwój. Tutaj ważną kwestią w uzyskaniu funduszy jest przede wszystkim dobry biznesplan. Inną grupą są aniołowie biznesu. Są to prywatni inwestorzy, którzy inwestują w małe firmy z potencjałem na rozwój. Aniołowie biznesu oprócz wkładu finansowego, wnoszą swoją wiedzę, doświadczenie i kontakty biznesowe. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej będzie nam rozwinąć firmę.
Przy zakładaniu pierwszej firmy bardzo ważne jest również maksymalne obniżanie kosztów jej funkcjonowania. Możemy oszczędzić np. poprzez wynajem wirtualnego biura zamiast tradycyjnego lokalu. Wszystko zależy od charakteru działalności. Wirtualne biuro umożliwia wynajem adresu do rejestracji firmy. Często w ofercie znajduje się również obsługa korespondencji, czy wirtualny asystent.