Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (w skrócie spółka z o.o.) jest jedną z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych przez przedsiębiorców form prowadzenia działalności wśród spółek handlowych w Polce. Głównie ze względu na jej podstawowy atut, czyli ograniczenie odpowiedzialności wspólników. Jej struktura ma wiele zalet, ale niestety też i wad.
Proces założenia spółki z o.o. składa się z kliku czynników. Umowa spółki z o.o. musi zostać sporządzona w formie aktu notarialnego. Jednak istnieje także alternatywny sposób – rejestracja spółki z o.o. przez Internet. Kolejnymi etapami jest wniesienie przez wszystkich wspólników wymaganego wkładu własnego na pokrycie kapitału zakładowego sp. z o.o. (kwota to minimum 5.000 zł), ustanowienia zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, rejestracji spółki z o.o. w rejestrze przedsiębiorców (KRS), otworzenie w zależności od potrzeby wspólnego rachunku bankowego, zgłoszenia spółki z o.o. jako płatnika składek ZUS czy też rejestracji jako podatnika VAT/VAT-EU.
Wady prowadzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
Umowa sp. z o.o. nierejestrowana w Internecie wymaga aktu notarialnego. Każda zmiana umowy spółki zawartej w tej formie wymaga wizyty u notariusza.
Dochody z działalności spółki są opodatkowane podwójnie. Zysk spółki jest nie tylko opodatkowany podatkiem dochodowym od osób prawnych (CTI) ale również jeżeli udziałowcy czerpią ze spółki dochody w formie dywidend, wówczas podlegają one ponadto opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT).
Spółka z o.o. nie może prowadzić książki przychodów i rozchodów, a jest zobowiązana do prowadzenia pełnej księgowości. Służy to do kontroli, analizy i generowania informacji na temat sytuacji finansowej spółki w danym momencie lub na przestrzeni jakiegoś okresu. Małe spółki z o.o. mogą jedynie zastosować określone uproszczenia w prowadzeniu ksiąg rachunkowych.
Dodatkowo w każdym roku należy złożyć sprawozdanie finansowe razem z opinią biegłego rewidenta, a także sprawozdanie z działalności spółki z o.o. do urzędu skarbowego oraz sądu rejonowego.
Za zaciągnięte zobowiązania w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością u osób trzecich odpowiada sama spółka całym swoim majątkiem. Mimo to organ zarządu odpowiada za zobowiązania w spółce. Następuje to gdy egzekucja prowadzona przez wierzycieli przeciwko spółce okaże się nieefektywna.
Zalety prowadzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
Założenie sp. z o.o. wiąże się jedynie z kosztami związanymi ze spisaniem aktu notarialnego, rejestracją spółki w rejestrze przedsiębiorców KRS i z wniesieniem wkładu własnego przez każdego wspólnika (minimum 5.000 zł).
Udziały mogą być równe sobie, jednak nie muszą a minimalna wartość jednego udziału nie może być mniejsza niż 50 zł. Objęte udziały dają prawo głosu na zgromadzeniach i przekładają się na możliwość decydowania o działalności spółki.
Jeśli spółka ma zobowiązania u wierzycieli, to wspólnicy odpowiadają za nie tylko do wysokości swoich wkładów. Jest to istotne w szczególności dla przedsiębiorców planujących przedsięwzięcia gospodarcze w większym zakresie lub wiążące się z wysokim ryzykiem.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialności dzięki temu, że posiada zdolność prawną, w tym do czynności prawnych ma możliwość we własnym imieniu zaciągać zobowiązania, nabywać nieruchomości i inne prawa rzeczowe, jak również pozywać i być pozywana.
Więcej na temat form prawnych przedsiębiorstw możesz uzyskać od specjalizujących się w tym firm, m. in. TOMEDO wirtualne biuro Łódź.