Wirtualna asystentka to bardzo młody zawód, ale w dobie pandemii bardzo szybko stał się popularny. Dzięki temu, że jest to profesja o charakterze wirtualnym, nie ma potrzeby, aby asystent mieszkał w tym samym mieście, kraju czy nawet kontynencie. Kim w zasadzie jest wirtualny asystent? To osoba, która za pomocą sprzętu komputerowego i połączenia sieciowego zajmuje się asystenturą. Tzn. czym? Wykonuje obowiązki typowe dla asystentki czyli obsługa klienta i administracja. Czym różni się od typowej sekretarki? Brak tu biura, stanowiska pracy w firmie klienta, a także najczęściej stałej umowy o pracę. Wirtualna asystentka kontaktuje się z klientem tylko i wyłącznie za pomocą Internetu i wszystkie obowiązki wykonuje również online. Nie ma tu miejsca na telefon służbowy.
Stanowisko wirtualnej asystentki można rozumieć jeszcze jako pracę freelancera – nie musi zajmować się tylko administracją, ale również zadaniami związanymi z prowadzeniem biznesu online, mediami społecznościowymi lub innymi czynnościami, uzgodnionymi z klientem.
Jak można zostać wirtualną asystentką?
- Wirtualna asystentka freelancer – dana osoba sama poszukuje sobie zleceń, praca w zasadzie nie różni się od pracy typowego freelancera,
- Praca w agencji wirtualnych asystentek – można zostać pracownikiem w firmie, która świadczy usługi wynajmu wirtualnych asystentek.
Wirtualne asystentki najczęściej zatrudniane są na umowę o dzieło lub za swoją pracę wystawiają fakturę B2B. Usługę wirtualnej asystentki, często oferują również wirtualne biura.