Marzysz o prowadzeniu własnej firmy, ale obawiasz się kosztów z tym związanych? Jeśli tak, to w tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat prowadzenia własnej działalności, ulgi na start, a także obniżania kosztów. Ułatwi Ci to stawianie pierwszych kroków jako przedsiębiorca.
Prowadzenie własnej firmy błędnie kojarzy się z ponoszeniem dużych opłat, co związane jest między innymi z wysokimi składkami ZUS. Jednak jako początkujący przedsiębiorcy możemy liczyć na bardzo korzystne ulgi, które ułatwiają start i pozwalają na rozwój firmy. Pamiętajmy również, że jednoosobowa działalność to nie jedyne rozwiązanie. Owszem, to najprostsze wyjście, gdyż samodzielnie możemy zająć się prowadzeniem własnego biznesu, jak i podatkami, jednak spółka z o.o. w wielu przypadkach będzie bardziej opłacalna. Spółka przydaje się kiedy obracamy dużym kapitałem i istnieje duże ryzyko niepowodzenia inwestycji. W tej sytuacji za ewentualne straty czy zadłużenia spółki nie odpowiadamy prywatnym majątkiem, co niestety ma miejsce w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej.
Własny biznes – jak zacząć bez ponoszenia dużych kosztów?
Kiedy zdecydujemy się na prowadzenie własnej firmy mamy kilka opcji, aby zmniejszyć koszty na start. Dzięki temu zyskujemy więcej środków, które będziemy mogli inwestować w rozwój działalności. Jednym ze sposobów jest ulga na start dla osób zakładających jednoosobową działalność gospodarczą. Warunkiem jest to, że od zamknięcia wcześniejszej działalności musi minąć przynajmniej 5 lat. Ulga na start polega na tym, że przez pierwszych 6 miesięcy prowadzenia działalności płacimy jedynie składkę zdrowotną, a przez kolejne 2 lata preferencyjny ZUS, który jest kilkukrotnie niższy niż normalna składka. Jest to zatem duże ułatwienie dla początkujących przedsiębiorców. Ulga na start dotyczy wyłącznie jednoosobowej działalności gospodarczej. Z kolej założenie spółki z o.o. pozwala nam uniknąć płacenia ZUS, jednak w wielu przypadkach nie będzie to opłacalne. Bowiem wypłacając pieniądze ze spółki konieczne będzie podwójne opodatkowanie, przez co możemy sporo stracić. Dodatkowo prowadzenie spółki wymagać będzie pomocy księgowego bądź radcy prawnego.
Kolejną sprawą jest wybranie odpowiedniej formy opodatkowania działalności. Mowa tutaj o dobraniu nie tylko odpowiedniej stawki podatku VAT, ale również PIT. W wielu przypadkach korzystne będzie rozliczanie się ryczałtem od przychodów, co również warto wziąć pod uwagę. Wybór odpowiedniej formy opodatkowania pozwoli nam sporo zaoszczędzić. Prowadzenie firmy wiąże się z koniecznością posiadania biura, którego wynajem jest dość kosztowny. Dlatego też najlepiej jest prowadzić firmę z domu, gdyż w ten sposób nie musimy płacić za wynajem. Jeśli wynajmujemy mieszkanie, potrzebna będzie zgoda właściciela lokalu. Warto wiedzieć, że nie wszyscy wyrażą na to zgodę, zwłaszcza jeśli charakter naszej działalności będzie uciążliwy dla sąsiadów. Ciekawą alternatywą jest wirtualne biuro, którego opłata to zaledwie 70-150 złotych, co jest znacznie mniejszym kosztem niż wynajem lokalu.
Inkubator przedsiębiorczości to kolejny sposób na zaoszczędzenie na opłatach związanych z prowadzeniem własnej firmy. W tym wypadku wykorzystujemy osobowość prawną jednego z dostępnych inkubatorów przedsiębiorczości, i to właśnie za jego pośrednictwem podpisujemy umowy z klientami, wystawiamy faktury, czy załatwiamy sprawy księgowe. Koszt tego typu usługi to około 300-500 złotych miesięcznie, w zależności od miejscowości, a także korzyści jakie dostajemy. Inkubatory zrzeszają wielu przedsiębiorców, przez to są w stanie oferować wiele dodatków w korzystnych cenach. Zaliczamy do nich chociażby prywatną opiekę zdrowotną, korzystne ubezpieczenie czy kartę multisport. Większość inkubatorów udostępnia również fizyczne biura i sale konferencyjne, które możemy zarezerwować na konkretną godzinę. Rozwiązanie to jest dobre, gdyż możemy legalnie prowadzić firmę, płacimy niższe podatki, nie płacimy składek ZUS, a także możemy liczyć na pomoc radcy prawnego, co wliczone jest w cenie. Dodatkowo sprawy księgowe załatwiają za nas księgowi inkubatora przedsiębiorczości.