Zakładanie własnej działalności gospodarczej ma wiele plusów. To między innymi samodzielność, większe możliwości zarobków i korzyści wynikające z „bycia na swoim”. Jednak nie zawsze, zanim założysz firmę, jesteś do tego przygotowany. Dowiedz się, jak to zrobić i na co zwrócić uwagę.
A może tak firma nierejestrowana?
Zdecydowałeś się założyć firmę i nawet już wiesz jaką. Przyszedł czas na jej rejestrację, a tu okazuje się, że nie zawsze musisz to robić. Dlaczego? Przede wszystkim z tego względu, że może być to „firma na próbę”. W takiej firmie wykonujesz działalność normalnie, ale np. nie płacisz składek na ubezpieczenie. Oczywiście są wymogi, to znaczy zarobki nieprzekraczające w jakimkolwiek miesiącu 50% minimalnego wynagrodzenia, czy brak wykonywania czynności związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej przez poprzednie 60 miesięcy. Jeśli nie jest to propozycja dla Ciebie, sprawdź, co zrobić przed rejestracją firmy.
Czy rodzaj opodatkowania jest zależny od właściciela działalności?
Tak, zasadniczo jako przedsiębiorca masz do wyboru kilka form opodatkowania. Oczywiście najlepiej, byś wybrał taką, która pozwoli Ci płacić najniższe podatki. Wybór dokonywany na samym początku przy rejestracji firmy jest tym bardziej istotny, że nie będziesz mógł go zmienić w dowolnym momencie. Zatem dokonując czynności w urzędzie musisz określić formę opodatkowania, a także sposób płacenia zaliczek na podatek dochodowy, w tym wypadku miesięczny lub kwartalny. To od tego zależeć będzie rodzaj księgowości nowo powstałej firmy.
Kiedy zacząć działalność?
Wypełniając wniosek rejestracyjny, musisz dokładnie określić, w który dzień rozpoczynasz działalność firmy. Chodzi o to, byś nie rejestrował się, gdy nie masz jeszcze pieniędzy na prowadzenie przedsiębiorstwa. Musisz mieć plan działania, wszystkie kwestie powinny być ustawione i dopięte na ostatni guzik. Nie zapominaj, że wraz z rejestracja jesteś zmuszony opłacać składki ZUS i wykonywać pozostałe zobowiązania wynikające z rozpoczęcia działalności. Dlatego dokładnie przeanalizuj, w jakim terminie powinieneś wystartować. To może mieć związek także z przyznawanymi ulgami.
Sprawdź wszystko dokładnie, nim zaczniesz
Pamiętaj, że rozpoczęcie działalności jest ważnym krokiem i musisz mieć pełną świadomość tego, jakie konsekwencje za sobą niesie. Jeśli nie zarobisz więcej niż 50% najniższej krajowej, to nie rejestruj firmy. Działaj elastycznie i dopasuj rozwiązania, które masz pod ręką, do swoich potrzeb.